Miopatia alkoholowa

 Alkohol wywiera bezpośredni efekt toksyczny na narządy i tkanki człowieka powodując ostre lub przewlekłe zatrucia. Jego nadużywanie przyczynia się bezpośrednio do ponad 60 różnych chorób i urazów, w tym wzrostu ryzyka chorób cywilizacyjnych. Poprzez degradację funkcji odpornościowych zwiększa podatność na zakażenia.

Miopatia alkoholowa: Schorzenie powstałe na skutek uszkodzenia układu mięśniowego pod wpływem nadużywania alkoholu. Choroba ta występuje w postaci ostrej i przewlekłej.
Ostra miopatia alkoholowa rozwija się u przewlekłych alkoholików po jednorazowym spożyciu dużej ilości alkoholu. Jej objawem jest bolesny obrzęk mięśni kończyn ze znacznym osłabieniem ich siły. Dolegliwości utrzymują się około 7–10 dni. Wykładnikami laboratoryjnymi są mioglobinuria i wzrost aktywności kinazy kreatynowej w surowicy krwi. Przewlekła miopatia alkoholowa przejawia się zanikiem mięśni obręczy barkowej i miednicy. 
Objawia się osłabieniem siły mięśni, Głównie kończyn dolnych. Występują również bóle i obrzęki mięśni. Miopatia bywa mylona z objawami depresji, skutkami bezsenności, czy działaniami niepożądanymi leków – w tym leków psychotropowych lub preparatów stosowanych w celu ograniczenia intensywności picia. Pamiętajmy również ,że długotrwałe picie alkoholu etylowego może prowadzić do zmian skórnych, takich jak przebarwienia skóry i mikrowybroczyny (pękanie naczyń włosowatych). 
Osoby które piją alkohol muszą liczyć się z  tym, że w ich układzie pokarmowym pod wpływem długotrwałego spożywania alkoholu etylowego najczęściej powstają przewlekłe stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej, przełyku, żołądka i dwunastnicy. Wątroba może ulec stłuszczeniu, to znaczy nadmiernemu odkładaniu się tłuszczu, zapaleniu, zwłóknieniu i marskości. Marskość wątroby jest wynikiem zwłóknienia tkanki łącznej, co zaburza przepływ krwi przez ten narząd i powoduje upośledzenie metabolizmu węglowodanów i tłuszczów. Alkohol może powodować ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, czego następstwem jest niekiedy cukrzyca.
 
Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl  lub pod nr tel. 795 009 679. Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Warszawa, Staszów, Opatów, Kielce, Włoszczowa oraz Radom
Prywatny ośrodek terapii uzależnień "Nasz Zapał

Napisz do nas

Kontakt

© Copyright 2022 Nasz Zapał - Realizacja SEMLife.pl Agencja SEO